SA612/A612er enhøy-karbon-mangan-silisiumstålplatedesignet for sveisede trykkbeholdere i moderat og lav-temperaturdrift (ASTM A612/A612M-standard).
Dens viktigste egenskaper inkluderer:
Flytegrense Større enn eller lik 345 MPa (50 ksi)
Strekkfasthet 560-725 MPa (81-105 ksi)
Utmerket sveisbarhet(Ceq mindre enn eller lik 0,48)
God seighet ved lav-temperatur(-40 graders støt større enn eller lik 27J)
Tykkelsesområde: standard Mindre enn eller lik 25 mm, utvidet til 100 mm
Ekvivalente nøkkelkarakterer:
| Standard | Karakter | Viktige likheter |
|---|---|---|
| ASTM | SA516 Gr.70 | Lignende styrke, men SA612 har bedre seighet ved lav-temperatur |
| EN 10028-3 | P355N | Sammenlignbar styrke og seighet |
| GB/T 713 | Q345R | Lignende flytegrense (345 MPa) |
| EN 10025-2 | S355J2 | Lignende flytegrense (355 MPa) |
| EN 10028-2 | P295GH/P355GH | Høye-temperaturegenskaper, men lavere/høyere styrke enn SA612 |
Sammenligning av mekaniske egenskaper:
| Eiendom | SA612 | SA516 Gr.70 | P355N | S355J2 |
|---|---|---|---|---|
| Yield Styrke | Større enn eller lik 345 MPa | Større enn eller lik 260 MPa | Større enn eller lik 355 MPa | Større enn eller lik 355 MPa |
| Strekkstyrke | 560-725 MPa | 485-620 MPa | 510-680 MPa | 470-630 MPa |
| Slagfasthet | -40 grader større enn eller lik 27J | -30 grader større enn eller lik 27J | -50 grader større enn eller lik 27J | -20 grader større enn eller lik 27J |
| Forlengelse | Større enn eller lik 16 % | Større enn eller lik 21 % | Større enn eller lik 22 % | Større enn eller lik 22 % |
| Karbonekvivalent | Mindre enn eller lik 0,48 | ~0.42 | ~0.45 | Mindre enn eller lik 0,47 |
Temperatur-trykkpåføringsområder
SA612 optimal rekkevidde:
Servicetemperatur:-40 grader til 425 grader
Beste ytelse:200 grader til 350 grader (krypmotstandsbalanse)
Trykkområde:Opptil 21 MPa (avhengig av tykkelse)
Ekvivalente karakterer temperaturytelse:
SA516 Gr.70:-46 grader til 454 grader (større temperaturområde, men lavere styrke)
P355N:-50 grader til 400 grader (utmerket seighet ved lav temperatur)
P295GH:Best ved 300 grader -450 grader (overlegne høytemperaturegenskaper)
S355J2:Begrenset til mindre enn eller lik 300 grader (ikke ideelt for vedvarende høye temperaturer)
Applikasjons-spesifikke anbefalinger
1. Kryogene applikasjoner (-40 grader til 0 grader):
Beste valget:SA612 eller P355N (begge tilbyr -40 graders slagfasthet)
Unngå:S355J2 (kun vurdert til -20 graders standard)
2. Medium-Temperaturtrykkbeholdere (150 grader -350 grader):
Beste valget:SA612 (balansert styrke og krypemotstand)
Alternativ:P295GH (litt bedre høy-temperaturegenskaper)
3. Høytrykksapplikasjoner-:
Beste valget:SA612 eller P355N (begge har større enn eller lik 345MPa flytegrense)
Fordel:Tynnere vegger (25-30 % reduksjon vs SA516 Gr.70)
4. Generelle strukturelle bruksområder:
Beste valget:S355J2 (mer lett tilgjengelig, lignende styrke)
Note:S355J2 er ikke PVQ (Pressure Vessel Quality) sertifisert
Tykkelseshensyn: SA612-fordelen
SA612 tykkelsesregler:
Standard ASTM/ASME:Maksimal tykkelse 25mm
Utvidet av noen produsenter:Opp til 100 mm(f.eks. Wuyang Steel WYJ059-2006)
Fordeler med tykkelsesreduksjon med SA612:
Vektbesparelser:Opptil 40 % vs SA516 Gr.70
Enkelt å lage:Lettere plater, færre sveisepass
Forbedring av varmeoverføring:Tynnere vegger øker effektiviteten i varmevekslere
Når tykkelsen overskrider SA612-grensene:
VurderSA516 Gr.70(ingen øvre tykkelsesgrense)
EllerP355GH(høyere styrke, bedre for tykke seksjoner)
Sammendrag: Nøkkelalternativer for å velge SA612 eller tilsvarende
SA612 er det beste valget når:
Du trengerhøy styrke (Større enn eller lik 345MPa) med god sveisbarhet
Servicetemperaturen er mellom-40 grader og 425 grader
Du viltynnere karvegger(25–30 % reduksjon sammenlignet med SA516)
Arbeider innenforASME/ASTM-standarder
Balanser kostnad med ytelse i applikasjoner med middels-temperatur
Velg alternativer når:
Lavere kostnader avgjørende (SA516 Gr.70)
Lavere temperaturer(-50 grader og lavere) krever overlegen seighet (P355N)
Høyere temperaturer(over 350 grader) krever bedre krypemotstand (P295GH/P355GH)
Tykkere seksjoner(over 25 mm) er nødvendig (SA516 Gr.70 eller P355GH)
Arbeider innenforEuropeiske/kinesiske standarder (P355N, Q345R)
GNEE Steel leverer også en rekke kjeler og trykkbeholderstålplater, slik som A204 Grade B,A515 Grade 70,A537 Class 1,SA387 Grade 11 Class 1,P265GH,S537 Class 2,P355Q,P275N,P3505R,P3505R,P3505N,P3905N,P3505N,P3905N,P3505R osv. andre typer stålplater, kan du ringe konsultasjonstelefonen på +8615824687445 eller sende en e-post tilinfo@gneesteels.com. Du er velkommen til å konsultere oss, og vi er veldig villige til å svare på dine spørsmål.
FAQ
Hva er SA 612-materiale?
karbon-mangan-silisiumstålplate
SA612 er drept karbon-mangan-silisiumstålplate laget for sveisede trykkbeholdere. Det fine kornet gjør den egnet for bruk i moderate og lavere temperaturer der slagfasthet er viktig.
Hva er sammensetningen av ASTM A612?
ASTM A612 stålplate er en høy-fast lav-legering (HSLA) stålplate designet for sveisede trykkbeholdere. Den har en nominell sammensetning av karbon, mangan, fosfor, svovel, silisium, nikkel, krom, molybden og kobber.
Hva er A612 stål?
ASTM A612-spesifikasjonen er standardspesifikasjonen for trykkbeholderplater, karbonstål, høy styrke, for moderat og lav temperatur. ASTM A612 omfatter karbon-mangan-silisiumstålplater beregnet for bruk i sveisede trykkbeholdere for bruk ved moderat og lav temperatur.
Er SA612 og A612 stålplater det samme produktet? Hva er kjerneforskjellene?
De er av samme type stålplate. ASTM A612 er materialstandarden, mens ASME SA612 er betegnelsen som ble tildelt etter at ASTM A612 ble innlemmet i ASME Boiler & Pressure Vessel Code, spesielt for fabrikasjon av trykkbærende utstyr.
Hva er utøvende standarder for SA612/A612 stålplater? Er det noen forskjeller mellom ASTM- og ASME-versjonene?
Utøvende standarder er ASTM A612/A612M og ASME SA612. Det er ingen vesentlige forskjeller i kjemisk sammensetning og mekaniske egenskaper mellom de to versjonene; den eneste variansen ligger i deres gjeldende kodesystemer.
Hva er de tilsvarende karakterene til SA612/A612 i kinesiske og europeiske standarder? Kan de brukes som direkte erstatninger?
Vanlige omtrentlige ekvivalente karakterer inkluderer EN P355GH, DIN 1.0473 og GB Q345R. De kan imidlertid ikke brukes som direkte ekvivalenter. Deres egnethet må bekreftes i henhold til designspesifikasjoner og godkjenningskrav.
Hva er flytestyrken og strekkstyrken til SA612/A612? Varierer de med forskjellige tykkelser?
Minimum flytegrense for SA612 er omtrent 260 MPa, og strekkfastheten varierer fra 485–620 MPa. Ettersom tykkelsen øker, kan den tillatte minste flytegrensen reduseres noe.
Hva er energikravene for lav-temperaturpåvirkning for SA612/A612? Er kravene ved -40 grader og -45 grader konsistente?
Standarder krever typisk slagtesting ved -40 grader, mens testing ved -45 grader ikke er obligatorisk. Dersom et prosjekt spesifiserer -45 graders testing, skal det gjennomføres ytterligere konsekvenstester og klart definert i den tekniske avtalen.
Hva er minimum og maksimum servicetemperaturer for SA612/A612?
Den anbefalte minste servicetemperaturen er omtrent -40 grader, og den maksimale driftstemperaturen er vanligvis rundt 400 grader, avhengig av designspesifikasjonene og servicemediet.
Hva er karbonekvivalenten til ASME SA612? Er det nødvendig med forvarming for sveising?
Karbonekvivalenten er vanligvis rundt 0,42–0,45. Forvarming ved 50–120 grader anbefales for sveising av middels og tykke plater. Vanlig brukte sveisematerialer inkluderer lav-hydrogenelektroder som E7018 og E7016.
Hva er det rutinemessige tykkelsesområdet til SA612/A612, og hva er den maksimale tilpassbare tykkelsen?
Det rutinemessige tykkelsesområdet er 6–100 mm. Noen stålverk kan tilby tilpassede tykkelser opp til 150 mm, med forbehold om bekreftelse av deres valse- og varmebehandlingsevne.
Hva er de vanlige leveringsbetingelsene for SA612/A612?
Vanlige leveringsbetingelser inkluderer As-Rolled (AR), Normalized (N) og Normalized + Tempered (N+T), med normalisert tilstand som den mest brukte.
Hva er bearbeidbarheten til SA612? Er det tilbøyelig til å sprekke?
SA612 viser utmerket skjære- og bøyeytelse. Når den behandles med riktige teknikker og forvarming, er den ikke utsatt for sprekker.
Hva er mer egnet for lav-temperaturapplikasjoner: SA612 eller SA516 Gr.70?
SA612 gir mer stabil omfattende ytelse i tykke plater og høye-arbeidsforhold, mens SA516 Gr.70 gir bedre kostnads-effektivitet under konvensjonelle driftsforhold.
Kan Q345R brukes som erstatning for SA612?
Q345R kan brukes som en erstatning i enkelte arbeidsforhold for ikke-ASME-prosjekter. Substitusjon anbefales imidlertid ikke for eksportprosjekter eller scenarier der SA612 er eksplisitt påkrevd i spesifikasjonene.
Hva er forskjellene mellom SA612 og SA537 Cl.2?
SA537 Cl.2 har høyere styrke og lav-temperaturytelse, men kommer med en betydelig høyere kostnad enn SA612. Den er egnet for mer alvorlige driftsforhold.
Er SA612 fartøysplate egnet for LNG-lagringstanker?
SA612 anbefales ikke for primære LNG-lagringstanker som opererer ved -162 grader, men den kan brukes i LNG-hjelpesystemer eller middels--til-lav-temperaturbeholdere.
Hva er Hydrogen-Indusert Cracking (HIC) motstanden til SA612 stålplater?
Standard SA612 krever ikke HIC-motstandskrav. For applikasjoner som involverer svovelholdige-medier, må tilpassede SA612-plater med lav-svovel og lav-fosforholdighet brukes, ledsaget av HIC-testing.
| Annen stålplate fra GNEE | ||||
| Navn | Materiale | Spesifikasjon (mm) | Tonn | Bemerke |
| Kledd stålplate | P265GH+410,S355JR+410,A516Gr70+316, A537CL1+304L,Q235B+304L,Q345B+304, A516Gr70(NACE)+410,A537CL1+904L, A537CL1+316L,A516Gr70+304L,A537CL1+304 ,A516Gr70+410,A516Gr70+904L |
2-300 mm (basert plate), 1-50 mm (sammensatt plate) | / | UT, AR, TMCP.Normalized, Quenched and Tempered,Z-retningstest, Charpy V-HarkkslagstestTredjepartstesten, belagt eller sprutsprengning og maling. |
| Lav legering | Q345A, Q345B, Q345C, Q345D, Q345E, Q390, Q420, Q460C, ST52-3, S355J{10}}N, SS400, SA302GrC, S275NL, 35CrMo | 6 - 350 | 5788.56 | Normalisering, temperert, kontrollert rulling, varmvalsing, varmvalsing, 1. inspeksjon, 2. inspeksjon, 3. inspeksjon |
| Trykkbeholderplate | Q245R, Q345R, Q370R, 16MnDR, 09MnNiDR, 15CrMoR, 14Cr1MoR, 12Cr2Mo1R, SA516Gr60, SA516Gr70, SA516Gr485, SA285,718, SA718, SA718 SA387Gr22, P265,P295,P355GH,Q245R(R-HIC),Q345R(R-HIC) | 3 - 300 | 8650 | Normalisering, temperert, kontrollert rulling, varmvalsing, varmvalsing, 1. inspeksjon, 2. inspeksjon, 3. inspeksjon |
| Plate med høy-styrke | WH785D/E,Q960D/E, Q890D/E,WH60D/E,WH70B,Q550D,Q590D,Q690D/E | 8 - 120 | 3086.352 | Slukket og temperert |
| Slitasjebestandig-plate | NM360, NM400, NM450, NM500 | 6 - 150 | 3866.297 | Slukket og temperert |
| Broplate | Q235qC, Q345qC, Q370qC, Q420qC, Q345qDNH, Q370qDNH, A709 - 50F - 2, A709 - 50T - 2 | 8 - 200 | 2853.621 | Varmvalsing, normalisert, varmvalsing kontrollert valsing, bråkjølt og temperert + seighet og sprøhet |




